You are currently viewing Jak zrobić ogród wertykalny?

Jak zrobić ogród wertykalny?

Zielone ściany pełne roślin są obecnie bardzo popularną formą organizacji przestrzeni w pomieszczeniach. Zarówno w domach, mieszkaniach  jak i biurach można  stworzyć  miłą atmosferę wypoczynku lub pracy.  Sposób wykonania oraz możliwości  techniczne założenia ogrodu wertykalnego może zaciekawić wielu z was.  Jest to instrukcja  odpowiadająca na pytania :

Jak założyć ogród wertykalny w domu?  W jakich pomieszczeniach można założyć ogród wertykalny? Jak wykonać zieloną ścianę? Jakie instalacje są potrzebne przy zakładaniu zielonej ściany? Jakie rośliny się nadają do posadzenia w ogrodzie wertykalnym?  Jak wykonać system nawadniania ogrodu wertykalnego? Jak pielęgnować ogród wertykalny?

Ogród wertykalny to coraz bardziej popularny sposób  dekorowania  wnętrz roślinami. Nawet niewielkich rozmiarów ściana z żywych roślin powoduje ożywienie pomieszczenia. Rośliny działają jak naturalny filtr, nawilżają, jonizują  i oczyszczają powietrze ze zbędnych substancji. Jest to też doskonały sposób na wytłumienie hałasów.

Założenie ogrodu wertykalnego nie jest  trudne. Na rynku dość  łatwo można znaleźć odpowiednie systemy umożliwiające montaż we własnym zakresie. Należy pamiętać jednak o spełnieniu określonych wymogów, aby nasza misja zakończyła się sukcesem. Jak powszechnie wiadomo każda roślina do wegetacji  ma swoje wymagania.

Jednym z nich jest woda. Aby w naszym ogrodzie zapewnić odpowiednie nawodnienie musimy stworzyć  instalację nawadniającą. Obecnie na rynku występuje mnogość materiałów do tego celu. System nawadniający można podzielić na otwarty i zamknięty w zależności od istniejących przyłączy. System otwarty jest podłączony bezpośrednio do wody bieżącej poprzez dedykowane zawory  oraz urządzenia sterujące umożliwiające odpowiednie dawkowanie. Nadmiar wody w tym wypadku jest odprowadzany do kanalizacji. System zamknięty natomiast nie wymaga podłączeń wodno-kanalizacyjnych. Woda krąży  obiegu zamkniętym  zasilana pompą. W tym przypadku jest wymagany specjalny filtr uniemożliwiający zatykanie się dysz kroplujących.  Pompa podająca wodę również jest podłączona pod urządzenie sterujące.

Innym czynnikiem niezbędnym do  wegetacji roślin jest światło. Bez odpowiedniego poziomu naświetlenia żadna roślina nie utrzyma się w naszym ogrodzie. Najlepsze jest światło naturalne. Do tego  są wymagane pomieszczenia  o dużych powierzchniach szyb. Gdy ten warunek nie może być spełniony należy nasz ogród doświetlać światłem  sztucznym. Jest obecnie dostępna bardzo duża oferta systemów oświetleniowych. Należy pamiętać o odpowiednim natężeniu  światła i o dobraniu poprawnej barwy światła dla naszych roślin. Światło  powinno być rozproszone i zainstalowane w odpowiedniej odległości. Przy świetle kierunkowym nasze rośliny mogą być przesuszone .Przyjmuje się że odległość  od źródła światła powinna być większa niż 1,2m .

Temperatura to kolejny czynnik wymagany  przy hodowli  roślin w naszym ogrodzie wertykalnym. Nie powinno się również narażać roślin na zbyt duże i nagłe zmiany temperatur. Miejsca o dużych przeciągach z pewnością im nie wyjdą im na dobre. Przyjmuje się, że  optymalna temperatura to  20 -25 stopni C w okresie letnim i nie niższą niż 19 stopni C w okresie zimowym. Lekkie odchylenia od  podanych wartości nie wpłyną znacząco na kondycję roślin, ale jeżeli chcemy aby nasze rośliny odpowiednio rosły należy zadbać o odpowiednią temperaturę.

Dobór roślin do ogrodu wertykalnego jest ważną rzeczą i należy zapoznać się z indywidualnymi preferencjami poszczególnych roślin.  Już podczas  planowania  należy uwzględnić jaki typ roślin chcielibyśmy mieć w naszym ogrodzie. Znaczenie ma zarówno temperatura, która będzie w pomieszczeniu, jak i stopień nasłonecznienia. Należy pamiętać, że nie wszystkie rośliny lubią bezpośrednie nasłonecznienie jak i wysokie temperatury. Również panująca wilgotność  jest czynnikiem związanym z doborem roślin. Średnio przyjmuje się, że na 1m2 ściany jest nasadzonych od 25 do 40 roślin.

Pielęgnacja jest niezbędna do utrzymania naszej ściany kwiatów  w odpowiedniej zadowalającej nas formie. Polega ona na odpowiednim przycinaniu roślin, tak aby ładnie się prezentowały. Cięcie  zazwyczaj jest wymagane w późniejszym okresie istnienia ogrodu. Rośliny wtedy się rozrastają  i zajmują dużo miejsca. Pielęgnacja  to też czyszczenie samych liści. Robi się to przy użyciu miękkiej  szmatki i wody oraz preparatów nabłyszczających. Aby rośliny ładnie rosły niezbędne jest ich nawożenie. Nawóz podaje się wraz z wodą do podlewania. Nawóz należy stosować według instrukcji, tak aby dawka nie była za duża.  Jeżeli  jednak pomimo naszych starań któraś z roślin nie przeżyje, konstrukcja ogrodu wertykalnego pozwala na zamianę roślin. Jest to bardzo proste, wystarczy podmienić  brzydką roślinę  na taką, która nam odpowiada.

Tak więc przy spełnieniu tych wszystkich warunków będziemy mogli się cieszyć  naszym własnym pięknym ogrodem wertykalnym.

Warto zauważyć, że ogród wertykalny we wnętrzu spełnia nie tylko funkcję dekoracyjną. Dzięki  dużej ilości roślin zgromadzonych w jednym miejscu ogród bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

Zdrowie, dobre samopoczucie,  otaczanie się naturalnym pięknem w stylu eco są warte inwestycji poniesionych na stworzenie własnego ogrodu wertykalnego.

Dodaj komentarz